Keď sa povie detox...- 1. časť

Existuje hneď niekoľko názorov na to, ako charakterizovať očistu tela zvnútra, takzvaný detox. Zatiaľ čo niektoré názory prezentujú potrebu detoxu organizmu ako bežnú súčasť života človeka potrebnú pre udržanie optimálne fungujúceho metabolizmu, vrátane posilnenia obranyschopnosti organizmu, či prevencie vzniku rôznych škál civilizačných ochorení, iné naopak prezentujú tvrdenie, že venovať špecifickú pozornosť detoxu nie je potrebné, pretože telo sa dokáže s nahromadeným "odpadom" vysporiadať samo. Na oboch týchto tvrdeniach je niečo pravdivé. Najskôr je však potrebné vytvoriť si bližšiu predstavu o "odpade", ktorý by mal byť z tela odstránený.

V žiadnom prípade si netreba predstavovať znečistenie organizmu v zmysle "nánosu nečistôt" niekde v črevách. Hovoríme predovšetkým o znečistení na bunkovej úrovni, to znamená, že je určitá telu škodlivá látka dopravená prostredníctvom krvi až k jednotlivým orgánom v tele, kde je následne prenesená na sústavu buniek tvoriacich orgán. Problémom nie je ani tak samotné znečistenie bunky, s ktorým si telo v mnohých prípadoch dokáže poradiť aj samo, ako zmena, ktorú znečistenie v bunke môže spôsobiť. Napríklad znížená schopnosť reprodukcie - ďalšieho delenia bunky, znížená životnosť bunky, či dokonca až chybné "kópie" bunky, ktoré môžu byť v prípade ich prílišného rozšírenia zdrojom a spúšťačom širokej škály závažných civilizačných ochorení.

Ľudské telo počas dňa vykonáva množstvo zložitých, no nevyhnutných opatrení pre svoju optimálnu funkciu. Nie je to len obrana pred nežiadúcimi látkami, ale rovnako aj neustála kontrola jednotlivých funkcií. Problém však nastáva ak sme vystavovaný škodlivým látkam príliš často. V súčasnej dobe je takmer nemožné sa im vyhnúť. Či už sú to výfukové plyny, rôzne druhy odpadov, ktoré produkujú továrne, ktorých charakter je vo väčšine prípadov toxický. Kumuláciou týchto škodlivín dochádza k ich prenikaniu do základných prvkov života ako sú vzduch a voda. Následne je telo vystavené "útokom" zo všetkých strán a tak sa veľmi ľahko môže stať, že niekde jednoducho nastane chyba, ktorá začne postupne rúcať poriadok v tele. Či už je to oslabená imunita, nadmerné ukladanie tukových zásob, veľmi ťažké odbúravanie tukových zásob, ale aj zvyšovanie cholesterolu a mnohé iné. Príčinou týchto komplikácií môže byť okrem iného práve aj "znečistenie organizmu", ktoré svojím pôsobením v bunkách a žľazách produkujúcich dôležité enzýmy bráni ich správnemu fungovaniu. Následné riešenie týchto dôsledkov je oveľa náročnejšie než podpora nášho imunitného systému a prirodzených procesov tela zbavovať sa odpadových a nebezpečných látok. Najúčinnejšími antioxidantmi sú prirodzene hlavne prírodné zložky, ako červené hrozno, aloe-vera, višne, granátové jablko, zelený čaj. Podpora imunitného systému spočíva predovšetkým na dostatku vitamínov, ktoré je vhodné hlavne počas "chrípkového obdobia" v jeseni a na jar dopĺňať.

Náš produkt RESERVE obsahuje extrakty z najsilnejších prírodných antioxidantov a pomáha tak podporovať prirodzenú obranyschopnosť tela proti škodlivým látkam. Je tak koncentrovaný, že pre alternatívu k jednému balíčku by bolo potrebné zjesť niekoľko kilogramov ovocia. Výhoda posilnenia prirodzenej schopnosti tela zbavovať sa nežiadúcich či nebezpečných látok spočíva v rýchlej reakcii resp. prevencii. Aj keď má telo dômyselný obranný systém, mnohokrát nie je schopné konať v dostatočnej miere a to už z vyššie spomenutých dôvodov - nadmernému množstvu nežiadúcich látok. Až dosiahneme pomyselnú hranicu väčšej kumulácie "odpadu" oproti očiste organizmu hovoríme o oxidačnom strese, ktorý vo vysokej miere narúša harmóniu a správne fungovanie organizmu a to prostredníctvom voľných radikálov, ktoré sú už v tomto momente v tele rozšírené. Prijatím antioxidantov nenarúšame prirodzenú obranyschopnosť tela, nezasahujeme do hormonálnych funkcií. Antioxidačná látka totižto nežiadúce látky - voľné radikály neutralizuje a zabraňuje im tak v páchaní škôd v organizme ako sú vyššie spomenuté spomalené metabolické funkcie, či dokonca až napadnutie DNA buniek a následná tvorba chybných resp. poškodených buniek. Neutralizovaný voľný radikál nepredstavuje pre telo hrozbu a je prirodzeným spôsob odstránený z organizmu.

V akom veku je potrebné začať s podporou obranyschopnosti nášho tela? Táto otázka trápi nejedného rodiča, je však dôležité podotknúť, že deti majú vo všeobecnosti rýchlejší metabolizmus, reakcie tela sú teda veľmi rýchle, ideálnym príkladom je poranenie, ktoré sa u detí zahojí oveľa skôr ako u dospelých. Rovnako je to s liečbou prechladnutia, či chrípky, kedy vo väčšine prípadov u detí symptómy ochorenia odídu o niečo skôr, na rozdiel od dospelého človeka, ktorý "spamätávanie sa" organizmu pociťuje ešte niekoľko dní po prekonaní prechladnutia, alebo chrípky. Vo všeobecnosti je vhodné začať postupne podporovať imunitu a očistu organizmu približne od 15 roku veku, kedy telo prirodzene prechádza z dieťaťa na dospelého jedinca. Napriek tomu to nie je vhodné nijako preháňať, telo mladého dospelého človeka je dostatočne silné na to, aby sa dokázalo brániť samo. Hovoríme predovšetkým o prevencii, resp. podpore imunity, to znamená, že telo jednoducho zaťažujeme menej, čo sa v neposlednom rade odzrkadlí aj na dobrom vzhľade, či správnom spaľovaní tukov, budovaní svalovej hmoty a podobne. Približne od 25. až 30. roku života, by sme mali zvýšenému príjmu antioxidantov venovať väčšiu pozornosť. Na druhej strane je veľmi ťažké jednoznačne stanoviť vek kedy začať či nezačať s podporou imunity. V niektorých prípadoch je to potrebné už u detí. Ideálne je poradiť sa s odborníkom, či už výživovým poradcom alebo pediatrom.

Čo však v prípade, ak sme detoxikáciu organizmu dlhodobo zanedbávali? Dočítate sa v 2. časti nášho článku už o týždeň!